Турските власти ги враќаат на работа 1823 државни службеници, отстранети по обидот за преврат, откако е утврдено дека немаат врски со бунтовници, соопшти државната агенција Анадолу.

Државните службеници биле отпуштени од обвиненијата за повлекувањето на мобилна апликација за пораки Bylock што според властите е употребена од опозицискиот проповедник Фетхулах Гулен, кој се смета за организатор на обидот за преврат.

На крајот од минатата година, властите велат дека апликацијата била преземена од илјадници луѓе, без да бидат свесни дека го правеле тоа.

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO