Германија ќе го ограничи влезот на нови мигранти во земјата на околу 200.000 годишно, се предвидува со договорот кој е постигнат утрово за почеток на официјални преговори за состав на коалициска влада меѓу конзервативците и социјалдемократите.

Со договорот се зголемуваат шансите за прекин на повеќемесечната политичка неизвесност во Германија, која трае уште од парламентарните избори, кои се одржаа на 24 септември минатата година.

Кризата ја ослабна улогата на земјата на меѓународната сцена и се поставија прашања колку долго Ангела Меркел ќе остане на функцијата канцелар.

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO