Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган сака лично да се состане со германската канцеларка Ангела Меркел за да ги врати добрите односи меѓу двете земји, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу за германските новинари во Анталија. Во својот говор, тој посочи дека Ердоган имал желба да ја покани Меркел во својата земја по завршувањето на разговорите во владата или самата посета на Германија.

Потсетуваме дека германско-турските односи се силно затегнати по обидот за државен удар во Турција во 2016 година.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO