Лекарски експерти, кои ги проучуваат тиковите на лицето, начинот на изговарање на речениците и гестовите, тврдат дека американскиот претседател Доналд Трамп боледува од деменција и затоа, според нив, е психофизички неспособен да ја извршува функцијата. На ова се надоврзуваат и шпекулациите дека Трамп има когнитивно-ментални проблеми, поради што е психолошки неспособен да ја води државата. Шпекулациите се појавија во пресрет на објавувањето на редовниот годишен извештај за здравствената состојба на шефот на државата.

Од почетокот на јануари многу медиуми објавија тврдења дека американскиот претседател „има невротички проблеми, дека „е ментално нездрав и сите околу него го знаат тоа“, како и дека интервјуто на Трамп за „Њујорк тајмс“ е „портрет на човек кој деградира когнитивно“.

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO