Тимот на Минесота Тимбервулвс постигна убедлива победа над Кливленд Кавалирс со 127: 99 на домашен терен во Минеаполис.

Домаќините победија првата четвртина со 32:18 и доминираа во натпреварот до крај, а во еден момент имаа предност од 41 поени. Лидерот на Кавс, Леброн Џејмс, беше многу слаб во оваа игра и заврши со 10 поени, 8 скокови и 5 асистенции. Бекот на Кливленд Кавалирс Ајзеја Томас пак беше избркан во третата четвртина за удар со рака во вратот на Ендрју Вигинс. По гледање на повторувањето, судиите одлучија да го избркаат Томас, кој заврши со 9 поени. Вигинс стана најуспешен на натпреварот со 25 поени.

Голден Стејт Вориорс го постигнаа петтиот последователен успех во првенството, победувајќи го Денвер со 124: 114 во Оукленд. Стеф Кари повторно стана најпрецизен за „воините“ со 32 поени, Дрејманд Грин запиша дабл-дабл (23 поени и 10 асистенции). Кевин Дурант го пропушти и овој натпреварот поради повредата што го спречи да игра и против Лос Анџелес Клиперс.

Други резултати:

Сакраменто Кингс – Сан Антонио Спарс 100: 107

Индијана Пејсерс – Милвоки Бакс 109: 96

Бруклин Нетс – Торонто Рапторс 113: 114 (по продолжение),

Њу Орлеанс Пеликанс – Детроит Пистонс 112: 109,

Чикаго Булс – Хјустон Рокетс 107: 116.

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO