Екипата на Феникс Санс го надигра Оклахома Сити Тандер со 114: 100 на домашен терен во дуел од НБА. „Сонцињата“ доминираа во поголемиот дел од натпреварот и во ниту еден момент не отстапија од иницијативата.

Девин Букер придонесе за победата со 26 поени, Ти Џеј Ворен додаде 23, 216-сантиметри високиот Хрват Драган Бендер – 20. На „громовите“ не им помогна трипл-дабл-от на Расел Вестбрук – 26 поени, 11 асистенции и 10 скока.

Тимот на Њујорк Никс ја прекина серијата од три порази со успех на гостувањето против Далас Маверикс со 100: 96. Најпрецизен за победниците стана Кристапс Порзингис со 29 поени, со дабл-дабл се истакна Кајл О`Куин (15 поени и 11 скока) и Енес Кантер (13 поени и 18 скока). За домаќините од Далас Харисон Барнс постигна 25 поени. Никс ја прекинаа негативната серија, додека Маверикс претрпеа трет пораз.

Лос Анџелес Лејкерс ја декласираше Атланта Хокс со 132: 113 дома и стави крај на црната серија од девет последователни порази, а Портланд Трејл Блејзерс се наметна над Сан Антонио Спарс со 111: 110.

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO