Легендарниот италијански музичар, композитор, пејач и актер Адриано Челентано денес навршува 80 години. Јубилејникот не планира никакви шумни забави и едвај ќе ја користи  годишнината за јавни пројави. Неговите фанови ќе мора да се задоволат со посветените на него програми и ретроспективи на неговото творештво, подготвени од италијански телевизии и радија.

Всушност Адриано одамна се држи настрана од центарот на вниманието и не бара јавни настапи – последното негово учество во телевизиско ток-шоу беше во 2015 година Во 2012 година по долго отсуство зема учество на популарниот музички фестивал во Сан Ремо. , а потоа направи голем концерт на сцената на „Арено ди Верона“. Дотогаш, Челентано не се појавуваше на сцената 18 години.

Всушност, за тоа време тој не беше мрзлив – неговата активна работа се состоеше од редовно пуштање на ЦД-а. Последниот – „Le migliori“ – излезе во 2016 година Тој содржи стари и необјавени дотогаш композиции заедно со неговата блиска пријателка и колешка Мина (Мина Ана Мацини) и стана платинест.

Минатата година Челентано прослави уште една годишнина – 60 години од својот прв настап. За прв пред публика тој се појави на 18 мај 1957 година во родниот град Милано, каде зема учество на првиот италијански рокенрол фестивал. Победа на фестивалот со неговата прва група “ Rock Boys “ му дава летечки старт на19-годишното момче.

Интересен момент од неговиот живот е дека откако одбива  да стапи во воена служба, потврдата за завршување на неговата “ воена кариера“ е потпишана лично од тогашниот министер за одбрана, кој пост тогаш бил заземан од легендарниот италински политичар Џулио Андреоти.

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO