Неаполитанската традиција за пици влезе во листата на УНЕСКО за нематеријално културно наследство, објави организацијата на ОН на Твитер.

Соодветната одлука беше донесена на состанокот на Специјалната комисија на УНЕСКО во Јужна Кореја. „Уметноста на неаполитанските мајстори на пици беше вклучена во листата на нематеријално културно наследство на човештвото. Честитки, Италија „, се вели во соопштението.

ПРОМО ВИДЕО: СМИЛЕВО 2018
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO