Очилата за читање на поранешниот премиер на Велика Британија Винстон Черчил (1874-1965), беа продадени на аукција за сума од 9,8 илјади долари – речиси 5 пати повеќе од претходно објавената вредност.

Ова го соопшти за ТАСС по телефон Кетрин Саутен – сопственичка на аукциската куќа Catherine Southon Auctioneers & Valuers која го предожи на аукција вредниот предмет. „За очилата избувна жестока борба, многу луѓе направија обложување по телефон, но на крајот тие отидоа каj купувач од Велика Британија, обjави Саутeн, додавајќи дека не може да го издаде името на новиот сопственик.

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO