Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ќе разговара со рускиот претседател Владимир Путин за одлуката на САД да го признаат Ерусалим како главен град на Израел.

Тоа тој го рече во изјавата дадена во Анкара пред да замине за Грциjа пред телевизискиот канал „А Хабер“.

„Ќе имам разговори со римскиот папа вечерва или утре наутро, а јас исто така ќе преговарам со Путин. Ерусалим влијае не само на муслиманите, туку и на христијаните „, рече тој.

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO