Со свечена церемонија Софија официјално беше крунисана за Европска престолнина на спортот во 2018 година. Над 400 лица во преполнетата Голема сала на Европскиот парламент во Брисел избувнаа во аплауз во моментот, во кој претставниците на Марсеј и jа предадоа на бугарската престолнина симболичната штафета и знамето во рацете на градоначалникот Јорданка Фандакова.

До неа беа тројца од најпопуларните и сакани бугарски олимписки шампиони кои помогнаа бугарската престолнина да jа добие престижната титула: Тереза ​​Маринова, Екатерина Дафовска и Јордан Јовчев, како и Елен Герџиков – претседател на СО, европратеникот Андреј Ковачев, општински советници и др .

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO