Развојот на инфраструктурните проекти помеѓу Бугарија и Србија ќе придонесе за поврзување на целиот регион. Ова го изјави премиерот Бојко Борисов на средба со српскиот премиер Ана Брнабиќ. Таа е во Бугарија по повод работната средба на лидерите од земјите од Западен Балкан, соопшти владината прес служба.

За време на средбата двајцата премиери дадоа приоритет на договореното изградба на пренос на гас врска меѓу Бугарија и Србија. Тие го пофалија и напредокот на проектите од заемен интерес, како изградбата на автопатот Ниш – Софија и електрификација на железничката пруга Ниш – бугарска граница.

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO