Апелациониот суд во јужна Франција нареди исплата на 40 милиони евра како гаранција од рускиот милијардер, бизнисмен и сенатор Сулејман Керимов, кој е под истрага за даночни измами.

Керимов (51) беше уапсен на крајот од ноември во Ница поради сомневање за даночно затајување поврзано со купување луксузни имот на француската ривиера, предизвикувајќи лута реакција од страна на руската влада.

Тој поднесе гаранција од пет милиони евра и го предаде пасошот откако беше обвинет за затајување данок на 23 ноември, но обвинителите поднесоа жалба за поголема гаранција.

Олигархот, кој негираше дека сторил нешто лошо, го напуштил Апелациониот суд во Екс-ан-Прованс, опкружен со телохранители, без да разговара со новинарите.

Обвинителот на Ница Жан-Мишел Претре во понеделникот рече дека судењето против Керимов го разгледува износот од 500 до 750 милиони евра „тајни пари“.

Иследниците се сомневаат дека поставено лице користело огромни суми на недекларирани пари собрани на сметки во Швајцарија и Монако при купувањето на пет луксузни вили на ексклузивниот полуостров Кап д’Антиб на името на Керимов.

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO