Военотранспортниот авион „Спартан“ од транспортната авиогрупа во Враждебна полета изутринава за Албанија со хуманитарна помош за настраданите во катастрофалните поплави. Бугарија испраќа храна, шатори, душеци и комплети за прва помош.

Екипажите на ВВС ќе извршат специјални летови за транспорт на хуманитарна помош на маршутата Софија – Тирана – Софија на 6 и 7 декември 2017 година, соопштија од МО.

Летовите се исполнуваат во согласност со прописите, под строго почитување на мерките за безбедност и барањата на документите кои ги регулираат летовите со воени авиони од вооружените сили на Република Бугарија.

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO