Само три дена откако лидерот на ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека има намера да се повлече од претседателската функција во партијата, стана јасно дека формацијата ќе одржи вонреден конгрес на 23-ти декември. Информацијата беше официјално потврдена од локалната телевизија „Сител“.

Груевски ја води ВМРО-ДПМНЕ веќе 15 години. Тој бил избран на оваа функција на Охридскиот конгрес, со директна интервенција на Љубчо Георгиевски, во чија канцеларија Груевски ги зазеде клучните позиции.

Во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, името на Илија Димовски најчесто се споменува како можен наследник на Груевски. Димовски е меѓу најдоверливите лица во Извршниот комитет на актуелниот претседател. Тој исто така беше еден од најсјајните застапници на веќе изведениот проект Скопје 2014 и т.н. „античка Македонија“.

37-годишниот Илија Димовски лично ја предводеше блокадата на македонскиот парламент претходно оваа година.

Македонскиот премиер и водачот на владејачката Социјалдемократска партија (СДСМ), Зоран Заев, одби да коментира за какви било промени во ВМРО-ДПМНЕ. „Според него,“ силната опозиција ќе ја направи власта поодговорна, потранспарентна, почитувана и поодговорна „.

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO