Пронајден е оригиналниот ракопис на католичкиот архиепископ Петар Богдан, кој датира од 17 век. Тоj претходи на „Историја словенобугарска“на Паисиj Хилендарски со повеќе од еден век. Откритието е на проф. Лилија Илиева. Тимот на филолози и преведувачи го подготвува ракописот за печатење.

Извадок од предговорот на ракописот на Петар Богдан: „Мнозина са описвали българската история, всеки както е смятал за вярно или похвално. Поставих си за цел да не се разпростирам по-нашироко, отколкото е редно, нито любовта ми към родината да преувеличи нещо.

Проф. Лилија Илиева од Југозападниот универзитет во Благоевград го открива ракописот во Универзитетската библиотека на Модена. Неодамна е купен од приватна колекција.

Исклучително е значењето на ракописот за историјата на Чипровци, Клисура, Копиловец и Железна и нивната борба против поробителите. Самиот Петар Богдан активно учествува во подготовката и избувнувањето на Чипровското востание. Тој за прв пат го поднесува и бугарскиот герб – лав со царскиот круна.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO