Бугарскиот премиер Бојко Борисов ќе биде домаќин на состанокот на земјите од Западен Балкан и Светската банка за да разговараат за иднината на Коридорот 8. Средбата ќе се одржи на 6-ти декември.

Форумот ќе го отворат премиерот Борисов и Кристалина Георгиева, која ќе биде претставник на Светската банка.

Меѓу гостите ќе бидат премиерите на Република Македонија и Албанија Зоран Заев и Еди Рама. Најверојатно, Борисов ќе оствари билатерални средби со нив, но ова ќе биде дополнително уточнето.

Една од темите која со сигурност ќе биде засегната е Коридорот 8. Тој треба да ги поврзе Бугарија, Албанија и Македонија.

За време на неодамнешните разговори со Зоран Заев во Струмица на 23-ти ноември, премиерот Борисов рече дека Коридорот 8 ќе ја поврзе Европа со Азија. Тој го спореди со река со полноводна река по која ќе поминуваат стока и луѓе. Се надевам дека изградбата на Коридорот 8 ќе стане неповратна во наредните години, рече тој. „Интересот за финансирање е многу голем, бидејќи сите гледаат дека тој може да се реализира … Ова е тема која е сигурно дека ќе се случи, бидејќи е осознаена од сите … Направена е доста по трасата на Коридорот №8 како експропријација. Со поголем притисок и гарантирано финансирање, проектот може да се реализира „, рече во Струмица Борисов.

На средбата во Софија / на 6 декември / од македонска страна, освен премиерот Заев ќе учествува и вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев. Пред пристигнувањето во Софија тој рече: „За каков бизнис, за каков размена на стоки и капитал можеме да зборуваме кога од Скопје до Софија или од Скопје до Тирана за 200 километри губиш 5 часа“.

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO