Тимот на Челзи ги продолжи своите добри игри во последните неколку недели во Премиер Лигата и го порази Њукасл со 3-1 на домашен терен во натпревар од 15-тиот круг на шампионатот. За „сините“ од Лондон ова е шеста победа во последните седум дуели на шампионатот.

На „Стемфорд Бриџ“ „свраките“ го започнаа добро натпреварот и по неколку добри напади успеаја да го откријат резултатот во 12-та минута, кога напаѓачот Двајт Гејл се искористи од недоразбирањето во одбраната на домаќините и ја внесоа топката во празниот гол.. Избраниците на Антонио Конте одговорија веднаш и наметнаа сериозен притисок, кој даде резултат во 21-та минута, кога Еден Азар се запиша со прецизен шут од волеј. 12 минути подоцна голгетерот на Челзи Алваро Морати постигна гол со глава по добро центрирање на Виктор Моузес оддесно и неумесна интервенција на одбраната на Њукасл. Во 74. минута Азар постигна гол од пенал за конечните 3: 1. По овој успех, Челзи има 32 бода во својот актив и е изедначен со вториот Манчестер Јунајтед, кој подоцна денес му гостува на Арсенал. Њукасл ја зазема 12-та позиција на табелата со 15 бода.

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO