Тимот на Голден Стејт Вориорс забележа убедлива победа над Орландо Меџик со 133: 112 како гостин во дуел од НБА.

Клеј Томпсон постигна 27 поени, а Кевин Дурант додаде 25 и беше избркан во завршната четвртина за навреда на адреса на судијата. Сега Дурант го чека казна слична на онаа на Ентони Дејвис од Њу Орлеанс Пеликанс, кој беше казнет со 25 000 долари за навреда на судијата во дуелот со Минесота Тимбервулвс во четвртокот.

Стеф Кари заврши со дабл-дабл (23 поени и 10 асистенции), како и Дрејманд Грин (12 поени и 10 асистенции).

Јута Џез го надигра Њу Орлеанс Пеликанс со 114: 108 дома во Солт Лејк Сити. „Джазмените“ заостануваа со 16 поени во текот на средбата, но направија пресврт, во основата на кој беше Донован Мичел. 21-годишниот кошаркар кој реализираше рекордни во кариерата 41 поени и стана првиот играч кој забележува над 40 поени во дебитантската сезона во НБА по Блејк Грифин, кој го направи тоа во 2011 година

Оклахома Сити Тендер се справи тешко со отпорот на гостинот Минесота Тимбервулвс, но стигна до успех со 111: 107. Гостите одржуваа блиска дистанца со противникот во текот на целиот натпревар, но не успеаа ниту еднаш да поведат во резултатот. Пол Џорџ придонесе за успехот на „громовите“ со 36 поени, а Расел Вестбрук не му стигна малку за трипл-дабл – 15 поени, 14 асистенции и 9 скока. Со оваа победа, Оклахома ја прекина серија од три порази.

Други резултати:

Вашингтон Визардс – Детроит Пистонс 109: 91

Торонто Рапторс – Индијана Пејсерс 120: 115

Мајами Хит – Шарлот Хорнетс 105: 100

Мемфис Гризлис – Сан Антонио Спарс 79:95

Чикаго Булс – Сакраменто Кингс 106: 107.

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO