Одлуката на Бугарската Православна Црква да не претставува пред поместните цркви за востановување на канонскиот статус на Македонската Православна Црква е чекор во вистинската насока.

Ова го мислат македонските академици Владо Камбовски и Георги Старделов.

„Многу добар знак е соработката меѓу сестринските цркви, за да може МПЦ да излезе од тоа заточение во кое се наоѓа. Самиот факт дека го прифаќаат нашето барање е само по себе еден вид знак на признание. Не знам дали од канонска гледна точка е најточно, но во секој случај тоа е еден чекор во вистинската насока „, рече Камбовски за време на претставувањето на најновата книга на академик Цветан Грозданов во Македонската академија на науките и уметностите.

„Нашето македонско време е секогаш исполнето со многу противречности, без разлика дали ќе излеземе и сега на правилниот пат – лично се надевам, дека тоа ќе се случи, бидејќи надежта последна умира“, кажа од своја страна Старделов.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO