Основачот на „Мајкрософт“ и мултимилијардерот Бил Гејтс беше избран за член на Кинеската академија за инженерски науки, објави веб-страницата на Академијата.

Гејтс е номиниран за неговата работа на проектот TerraPower, компанија која развива ветувачки нуклеарен реактор кој работи на принципот на трчечки бранови.

Милијардерот е еден од 18-те нови странски членови на академијата и единствениот кој не работи на универзитетот или на истражувачкиот институт.

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO