Британскиот министер за финансии, Филип Хамонд, призна дека Велика Британија веќе не е меѓу петте водечки глобални економии претставувајќи го во парламентот извештајот за мрачниот буџет, пишува „Раша тудеј“.

„Британија е шеста најголема економија во светот“, рече Хамонд за време на своето обраќање во парламентот. Последните бројки објавени од ММФ откриваат дека Франција ја надминува Британија во годишното рангирање на глобалните економии.

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO