Европската филмска академија и EFA Productions ги објавија денес на фестивалот во Севиља номинациите во сите категории за 30-те европски филмски награди, кои ќе се врачат на официјална церемонија на 9 декември во Берлин.

За првпат во историјата на наградите, 3 бугарски филмови ќе добијат европска филмска награда, објави Софискиот меѓународен филмски фестивал.

ʺБезбогʺ на Ралица Петрова е номиниран за европско откритие на годината. Филмот започна во Локарно, каде што ја освои големата награда, а потоа триумфираше на голем број светски и национални фестивали. Таа освои „Златна Роза“ за најдобар филм во Варна и Големата награда на Софискиот филмски фестивал 2017 година.

„Поштарот“ на Томислав Христов, кој учествуваше со успех на фестивалот IDFA во Амстердам, е номиниран за европска филмска награда за документарен филм. Бугарското документарно кино повторно се зајви на највисоката европска сцена по номинациите на Адела Пеева за „Чија е оваа песна?“ и „Развод на албански“.

За првпат бугарскиот филм е меѓу најдобрите европски номинации за комедија. Копродукција на Белгија, Холандија и Бугарија и речиси целосно сниман во Бугарија, „Белгискиот крал“, ќе се бори за наградата за комедија, при што има сериозни шанси за успех. Тандемот Петер Бросенс ​​и Џесика Удуарт ја започнаа својата гламурозна светска кралса турнеја во Венеција и веќе размислуваат за продолжение, кое ќе ги одрази динамичките процеси кои се случуваат на Стариот континент и во светот.

Меѓу номинациите за најдобар европски филм се „Нељубов“ на Андреј Звјагинцев „120 удари во минута“ на Робен Кампијо кого ќе имаме можност да го видиме во рамките на Филмските денови ЛУКС во декември како еден од трите филма номинирани за наградата ЛУКС на Европскиот парламент, „Другата страна на надежта“ – делото на Аки Каурисмаки, која беше претставена на бугарската публика во програмата на 21-виот Софија Филм Фест во март, „On Body And Soul „на унгарскиот режисер Илдико Енеди, кој ја освои „Златната мечка“ во Берлин, како и „Квадратот“ на Рубен Остлунд, добитник на „Златната Палма“ од Кан 2017.

Номинациите за најдобра европска документарна творба ги вклучуваат бугарско-финската копродукција „Поштарот“ на Томислав Христов „Austerlitz“ на Сергеј Лозница, „Communion“ на полската режисерка Ана Замецка „La Chana“ со сценарист и режисер Лучија Стојевич и „Stranger In Paradise „на hоланѓанецот Гвидо Хендрикс.

Номинациите за режија gi вклучуваат имињата на Аки Каурисмаки, Илдико Енједи, Рубен Остлунд, Андреј Звјaгинцев за нивните дела, номинирани во главната категорија за најдобар филм, како и Јоргос Лантимос за неговиот најнов филм „The Killing Of A Sacred Deer“.

Актерите и актерките кои се наградени за својата работа во текот на изминатата година, се Клаес Банг ( „The Square“), Колин Фарел ( „The Killing Of A Sacred Deer“), Јозеф Хејдер ( „Stefan Zweig – Farewell To Europe“), Нахуел Перез Бискајар ( „120 удари во минута“), Жан-Луј Трентинјан ( „Happy End“), Паула Беер ( „Frantz“), Жулиет Бинош ( „Bright Sunshine In“), Александра Борбели ( „On Body And Soul“ ), Изабел Јупер ( „Happy End“) и Флоренс Пух ( „Lady Macbeth“).

Меѓу сценаристите со номинации се удостоени Илдико Енједи за „On Body And Soul“, Јоргос Лантимос и Ефтимис Филипоу за „The Killing Of A Sacred Deer“, Олег Негин и Андреј Звјагинцев за „Нељубов“, Рубен Остлунд за „The Square“ и Франсоа Озон за Франц.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO