САД можат да нанесат превентивен удар по Северна Кореја, ако добијат веродостојни податоци дека таа се подготвува да истрела балистичка ракета со нуклеарна боева глава, која да се разнесе во атмосферата над Тихиот Океан, соопшти јапонскиот в. „Јомиури“ повикувајќи се на извори во американската администрација и во Пентагон.

„Вооружените сили на САД се подготвени да jа користат огромната сила, ако Северна Кореја даде реални знаци дека наскоро ќе истрела ракета со нуклеарна боева глава“, цитира весникот неименуван висок воен претставник.

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO