Шефовите на дипломатиите на САД и на Турција Рекс Тилерсон и Мевлут Чавушоглу разговарале за кризата предизвикана со суспендирањето на визните услуги меѓу двете земји. САД во неделата го прекинаа издавањето неемигрантски визи во своите дипломатски претставништа во Турција по апсењето на еден конзуларен службеник.

Веднаш потоа и Турција го прекина издавањето визи во Соединетите држави.

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO