Ривал на Григор Димитров во полуфиналето на тенискиот турнир во Шангај ќе биде повторно првиот рекет во светот Рафаел Надал. Потсетуваме дека пред само една недела двајцата ги измерија силите во полуфиналната фаза на турнирот во Пекинг и направија спектакуларен дуел, кој на крајот беше освоен од Шпанецот со 2-1 во сетови.

Сега двајцата стари познаници ќе треба повторно да ги вкрстат рекетите, но овој пат во Шангај. Тоа стана факт откако левичарот од Мајорка се наметна на категоричен начин со 6-3, 6-1 над Италијанецот Фабио Фонини во натпревар од третото коло на турнирот.

Матадорот не остави шанса за својот темпераментен противник, откако направи пробив во првиот дел. На крајот, Надал не го пропушти водството и логично победи со 6: 3. Вториот сет помина целосно под диктат на Кралот на земја, кој реализираше три пробиви за да ги оформи конечните 6-3, 6-1.

Рано наутро Григор се пласираше во четвртфиналето, откако го победи Американецот Сем Куери со 6-3, 7-6 (3).

Инаку Рафа и Димитров спореле десет пати досега и резултатот е девет победи за Шпанецот против една за Бугаринот.

Гришо ја прекина црната серија против левичарот од Мајорка минатата година во Пекинг, каде што во текот на изминатата недела Надал се реваншираше. Потоа, Матадорот го освои турнирот за да ја освои својата 75-та титула во кариерата.

Сега ни претстои ново спектакуларно шоу на Димитров – Надал. Не е јасно дали бугарскиот прв рекет ќе успее повторно да го скрши носителот на 16 титули од Гренд слем, но едно е сигурно – ни претстои исклучително елегантен тенис, вонземна игра и многу емоции пред екраните.

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO