Едно од главните забележителности на германскиот град Франкфурт – Гетеровата кула – изгоре ноќеска.

„Гететурм во Сакенхаузен (областа на градот) е покриен со пламен. Гаснењето на пожарот продолжува“, изјавиjа од противпожарната служба на Твитер.

Огнот не ги загрозува околните згради, но кулата не може да се спаси, додадоа пожарникарите.

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO