Григор Димитров се пласираше во 1/4-финалето на турнирот од сериите Мастерс во Шангај, откако го победи Американецот Сем Куери со 6-3, 7-6 (3) во натпревар од третото коло на турнирот.

Вчера Гришо имаше многу тежок натпревар со друг Американец – Рајан Харисон, во кој требаше да спаси три последователни меч топки во тајбрејкот на третиот сет, пред да стигне до крајниот успех. Денес бугарскиот тенисер беше постабилен и го освои првиот сет со 6: 3 по реализирањето на пробив. Во вториот сет, Димитров и Куери си разменија по еден пробив пред да стигнат до тајбрејкот, каде што ривалот на Григор поведе со мини-пробив. Сепак, Димитров ја покажа класата и од 2-3, зеде пет последователни поени за да ја затвори играта по еден час и 20 минути. Така Димитров забележа трета победа во три натпревари против Куери.

На 1/4-финалето бугарскиот тенисер може да се соочи против светскиот број 1 Рафаел Надал, ако Шпанецот го освои дуелот со Фабио Фонини подоцна денес. Пред една недела, тие двајцата се спротивставија во полуфиналето во Пекинг и направија голема борба, додека Надал конечно се наложи во три сета. Со денешниот успех Димитров се доближи максимално до учество во финалето на Светското круг, а победа над Надал утре ќе му обезбеди и теоретски деби на престижниот турнир во Лондон.

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO