Најголемата изложба на Винсент Ван Гог во Европа и Америка, сто години по неговата смрт, беше во 1990 година. Сега е отворена во северниот италијански град Виченца и ќе продолжи до 8 април 2018 година, извести Artprice.

Со наслов „Ван Гог: Помеѓу пченицата и небото“, изложбата вклучува 124 дела (86 цртежи и 38 слики) од сите периоди на кариера на уметникот.

Изложбата се одржува во извонредно место, базиликата Паладиана, дизајнирана од Андреа Паладио во 1546 година.

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO