Рангираниот под №6 Григор Димитров го победи Рајан Харисон во исклучително драматичен натпревар од вториот круг на Мастерсот во Шангај. Најдобриот бугарски тенисер ја освои битката на теренот со 3-6, 6-3, 7-6 (8-6), а во тајбрејкот спаси три меч топки, пред да стигне до триумф против 46-тиот во светот.

Во првиот сет на Харисон му беше доволен еден пробив за да ја освоиме делот. При 5-3 за Американецот и негов сервис, Гришо спаси четири сет топки, но при петтиот Харисон стави крај на спорот со ас. Во вториот сет играта беше изедначена, Димитров играше одлично и беше совршен на прв сервис, а во осмиот гем направи брејк а потоа го потврди без тешкотии за да  го внесе натпреварот во третиот сет. Тој започна со изедначен прв гејм, во кој Димитров направи брејк, а Харисон по својата двојна грешка го скрши ракетот од земјата, за што доби предупредување. Пресвртот сепак беше вратен во четвртиот гејм и Димитров ја загуби предноста, а потоа повторно сне успеа на свој сервис во шестиот гејм и Харисон поведе со 4-2. Бугарскиот прв рекет сепак реагираше како што му доликува на играч од класа и брзи го врати брејкот, а потоа изедначи на – 4-4. Харисон потоа го доби, иако тешко на свој сервис и поведе со 5-4. Во следниот гем Гришо отстапи со 0-30 и Харисон беше само на два поени од успех во дуелот, но бугаринот повторно манифестираше карактер и го седе сопствениот сервис, а резултатот стана 5-5. Тогаш двајцата тенисери ги добија своите сервиси и стигнаа до тајбрејк за да го одредат победникот. Во него, Американец направи два минипробиви и поведе со 5-2, а Григор успеа да го врати. Потоа резултатот стана 6-3 за Харисон, но бугарскиот тенисер спаси трите меч топки и драмата стана целосна – 6-6. Потоа Григор направи минипробив и поведе со 7-6, а потоа реализираше ас, ставајќи крај на спорот по два и пол часа игра.

Григор Димитров учествува во Шангај по шести пат и досега стигнуваше најмногу до втор круг, а сега веќе е во трети. Неговиот следен ривал ќе биде победникот од натпреварот помеѓу Американците Сем Куери и Френсис Тиафо.

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO