Пилотот на Мерцедес, Луис Хамилтон триумфираше на Гран при на Јапонија и ги зголеми значително шансите да ја освои предвремено титулата во светскиот шампионат во Формула 1.

Главниот ривал на Британецот, Себастијан Фетел, отпадна на почетокот на трката во Сузука поради проблеми со моторот. Лидерот во генералниот пласман Хамилтон веќе има 59 поени повеќе од Германецот, кој сепак останува со теоретски шанси за победа во првенството. На второ и трето место на Сузука беа Макс Верстапен и Даниел Рикардо. Следниот почеток е во Остин (САД) на 22 октомври.

Формула 1 Големата награда на Јапонија

 1. Луис Хамилтон (Мерцедес)
 2. Макс Верстапен (Ред Бул) +1,211
 3. Даниел Рикардо (Ред Бул) +9,679
 4. Валтер Ботас (Мерцедес) +10.580
 5. Кими Раиконен (Ферари) +32.622
 6. Естебан Окон (Форс Индија) +1: 07,788
 7. Серхио Перез (Форс Индија) +1: 11,424
 8. Кевин Магнусен (Хас) +1: 28,953
 9. Ромен Гроган (Хаас) +1: 29,883
 10. Фелипе Маса (Вилијамс) +1 Тур
 11. Фернандо Алонсо („Мекларен“) +1 Тур
 12. Џолиан Палмер (Рено) +1 турнеја
 13. Пјер Гасли (Торо Росо) +1 турнеја
 14. Стефел Вандорн (Мекларен) +1 турнеја
 15. Паскал Варлајн (Саубер) +2 круга

Ланс Строл (Вилијамс) – не заврши

Нико Хулкенберг (Рено) – не заврши

Маркус Ериксон (Саубер) – не заврши

Себастијан Фетел (Ферари) – не заврши

Карлос Сајнц (Торо Росо) – не заврши

Рангирање:

 1. Хамилтон 306 поени
 2. Фетел 247
 3. Ботас 234
 4. Рикардо 192
 5. Раиконен 148.
Сподели на социјалните мрежи
 • gplus

TATKOVINA.INFO