Григор Димитров отпадна во полуфиналето на турнирот од сериите АТП 500 во Пекинг, откако загуби од светскиот број 1 Рафаел Надал со 3-6, 6-4, 1-6.

10-тиот меч помеѓу двaјцата беше изедначен со многу размени на предност, но во решавачкиот сет, Надал го кажа последниот збор и успеа да стигне до победата. Дуелот започна изедначено, но Шпанецот прв стигна до пробив. Гришо имаше две можности да го врати пробивот, но не успеа да ги реализира и на крајот Надал го зема сетот со 6-3 .

Шампионот на УС опен, исто така, проби на почетокот на вториот сет, а потоа го засили водството за 2: 0. Од тој момент, сепак, Димитров заигра многу силно и постојано го притискаше противникот на негов сервис и од резултат 1-3, зема 5 од следните 6 гејма за да го внесе мечот во трет сет.

Во решавачкиот сет Надал започна бескомпромисно и постигна два последователни брејка за да се поведе со 4: 0. Григор не се откажа и побара враќање на сетот, но пропушти три последователни можности за пробив во 6-тиот гејм, со вкупна статистика на реализирани пробиви-2: 12 во натпреварот. На крајот, Рафа направи уште еден брејк и ја затвори играта по 2 часа и 16 минути.

Со неговите добри перформанси во Пекинг, бугарскиот тенисер ја зацврсти својата позиција за натпреварот во Лондон и сега е речиси сигурен дека ќе биде дел од финалето на Светската турнеја. Меѓутоа, од понеделник, тој ќе се спушти на 9 место на светската ранг-листа, бидејќи пред една година стигна до финалето во кинескиот главен град и ќе загуби 120 поени од својот актив.

Во финалето на турнирот, Надал ќе се сретне со Ник Кирјос или Александар Зверев.

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO