Златко Далиќ е новиот тренер на хрватската репрезентација, заменувајќи го отпуштениот на Анте Чачиќ. Чачиќ беше ослободен по вчерашниот натпревар со Финска, во кој хрватите изиграа нерешено 1: 1.

По оваа средба Хрватите го испуштија првото место во својата квалификациска група и нивниот пласман за Светското првенство во Русија следната година останува под знак прашање. Фудбалската федерација на оваа балканска земја одлучи да дејствува брзо и да го замени Чачиќ со Далиќ, кој во понеделник ќе го предводи тимот во решавачкиот квалификациски натпревар со Украина. Двата тима се со еднаков број поени, при што нерешен резултат со Украина ќе биде доволно за Хрватска за второто место и бараж, но пораз ќе ги остави надвор од Мундијалот 2018.

Решението беше земено едногласно. „Ние освоивме само 4 поени во последните 4 натпревари и немавме друг избор освен да дејствуваме“, објаснија од федерацијата.

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO