Во пристаништето во Варна е закотвена јахтата “ Galactica plus“. Јахтата е една од најскапите во светот, произведена од холандскиот конзорциум за изградба на јахти Heesen Yachts.

Јахтата е со должина 34 метри и може да прими до осум гости со екипажот, член на кој на чист руски јазик изјави дека снимањето е забрането. Изградена е по порачка, има базен, неколку спални, бања, луксузен гостински салон. Јахтата плови под знамето на Малта и е закотвена во пристаништето Варна. Ја проценуваат на околу 17 милиони евра и се претпоставува дека е единствена во светот и нема информации кој е сопственикот на јахтата.

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO