Големата награда на 74-от филмски фестивал во Венеција- Златен лав, ја доби филмот на мексиканскиот режисер Гилермо дел Торо „Формата на водата“.

Ова беше објавено денес од меѓународното жири, предводено од американската актерка Анет Бенинг.

Фантастичниот и малки хорор филм на Гилермо дел Торо е за една единствена, осамена жена која работи во тајна и исклучително секретна државна лабораторија. Нејзиниот живот се менува засекогаш кога таа открива класифициран експеримент со мистериозно суштество. Филмот ќе биде објавен во кината на 8 декември 2017 година.

Мексикански режисер, сценарист, продуцент и романсиер во неговата филмска кариера ги менуваше мрачните фантазии на шпански со поамерикански акциони филмови. Го нарекуваат „легендата на хоророт“.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO