На 86 годишна возраст, почина иконата на француската мода Пјер Берже, соопшти неговата фондација. Со децении, тој ги дефинираше трендовите во француската мода и беше долгогодишен директор на модната куќа Ив Сен Лорен.

Берже, кој долго време е партнер и ментор на покојниот Ив Сен Лоран, умрел во сон рано денес во својот дом во Сен Реми де Прованс, јужна Франција.

Берже и Сен Лоран склучија граѓански сојуз само неколку дена пред дизајнерот да умре во 2008 година на возраст од 71 година.

Тој беше дел од современата француска култура и благодарение на неговите контакти со личности како Жак Превер, Жан Кокто, Луј Арагон и други. добива солидно место во културните кругови.

Страствен колекционер на книги и колекционер на уметнички дела, тој исто така беше активен застапник за правата на лицата со хомосексуална ориентација и дари многу средства за истражувачки проекти за СИДА.

До крајот на својот живот Берже е политички ангажиран. Долго време, тој беше меѓу главните поддржувачи на претседателот Франсоа Митеран, и за време на претседателската трка оваа година тој ја поддржа успешната номинација на Емануел Макрон.

До крајот на годината, два музеи посветени на уметноста на Ив Сен Лоран ќе ги отворат вратите во Париз и Мароко, финансирани од фондацијата на двајцата мажи.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO