Францускиот производител на автомобили „ПСА Пежо-Ситроен“ (PSA) објави дека е завршена постапката за стекнување на конкурентните брендови „Опел“ и „Воксал“. Тоа го прави вториот по големина производител на автомобили во Европа по „Фолксваген“.

PSA, која е сопственик на марките „Пежо“, „Цитроен“ и „DS“, се согласи на почетокот на март да плати 1,3 милијарди eвра за „Опел“ – историската германска фирма во сопственост на американскиот автомобилски гигант „Џенерал Моторс „со децении, како и нејзината британско подружница“ Воксал „. Се очекуваше зделката да бидее завршена до крајот на годината.

„Опел“ и „Воксал“ имаат на располагање 100 дена да подготват стратешки план за активностите во новата компанија.

За планираниот трансфер се проговори во средината на февруари, што предизвика стравувања во Германија и Велика Британија дека новиот сопственик може да преземе скратувања во фабриките. Во „Воксал“ работат околу 5.000 луѓе во Велика Британија. „Опел“ има речиси 10 фабрики во Европа и околу 35 600 вработени.

Основана во 1862 година како производител на машини за шиење, „Опел“ се претвора во водечка автомобилска марка за кратко време и одамна е позната глетка по сите европски патишта.

Во последните години, сепак компанијата генерира огромни загуби, кои го чинат „Џенерал моторс“ над 15 милијарди долари од 2000 година.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO