Познатиот со својот смог град Лос Анџелес објави планови да премине кон користење на целосно електрични автобуси до 2030 година.

Властите во американскиот град изјавија дека проектот ќе вклучува купување на 2200 возила во следните десет години, кои ќе чинат 1 милијарда долари.

Калифорнија е една од водечките држави во САД во однос на борбата со јаглеродот, независно од одлуката на претседателот Доналд Трамп да ги извади САД од мировниот договор за климата овој јуни.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO