Американскиот претседател Доналд Трамп вети дека ќе ги намали даноците на профитот на компаниите,

Ние ќе ги намалиме (процентите) за компаниите до 15-20% од 35-38% „, рече Трамп во интервју за „Фокс њуз“(Fox News).

„Ова ќе биде најголемото намалување од времињата на Реjган“, додаде Трамп. Роналд Реjган беше претседател на САД од 1981 до 1989 година.

Трамп постојано ветуваше даночна реформа, но досега не беа известни податоци.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO