Австриската нафтена и гасна компанија OMV најави продажба на турската си сестринска фирма „Petrol Ofisi“ на швајцарскиот нафтен гигант „Vitol“. Договорот е во износ од 1.368 милијарди евра.

OMV објави филијали за продажба пред една година поради брзиот пад на цените на суровата нафта.

Договорот, кој во моментов е предмет на регулаторното одобрување, треба да биде завршен најдоцна до третиот квартал на оваа година.

„Првичниот план за интегрирање на“ Petrol Ofisi „во синџирот на“ OMV Group „не може да се реализира. Затоа одлуката да се продаде е правилен и неопходен чекор во процесот на спроведување на нашата корпоративна стратегија“, пишуваат од австриската компанија.

OMV во која работат околу 24 500 лица, соопшти во средината на февруари за нето добивка од 3 милиони евра за 2016 година, по нето загуба од 1,15 милијарди евра во 2015 година.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO