Нема никаква пречка во најскоро време да се постигне договор за формирање на македонската влада.

Тоа го рекол член на раководството од партијата на Али Ахмети, Демократската унија за интеграција / ДУИ / за локалната телевизија „Телма“. Во моментов раководството на ДУИ ги разгледува одговорите на Социјалдемократскиот сојуз / СДСМ / на Зоран Заев, кои партијата ги испратила до ДУИ, за Законот за употреба на јазиците. Од ДУИ велат дека „нема значителни разлики во позициите на двете формации по ова прашање“. „Ние не бараме двојазичност на целата територија на земјата, а само употребата на албанскиот јазик таму каде над 20 проценти од населението е албанско“, велат уште од ДУИ.

Втората по големина албанска партија – Движењето „Беса“ категорично се противи на учество во преговорите заедно со претставниците на ДУИ.

ТАТКОВИНА потсетува дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски го врати мандатот за составување на нова влада на 28-ми јануари откако не постигна договор со ДУИ.

Откако Груевски го врати мандатот претседателот Ѓорге Иванов одржа консултации со парламентарните политички партии и соопшти дека ќе врачи мандат на оној кој ќе гарантира дека има поддршка од најмалку 61 пратеници во 120-члениот парламент во Скопје.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO