Напаѓачот од „Исламска држава“, кој во новогодишната ноќ уби 39 лица во истанбулски ноќен клуб, побарал смртна казна за време на сведочењето, соопшти турскиот в. „Хуриет“.

Абдулкадир Машарипов изјавил дека „ќе биде подобро ако добие смртна казна“. Тој, исто така ја потврдил припадноста кон „Исламска држава“, но посочи дека не учествувал во други нејзини напади.

„Сакав да извршам напади на Божиќ, за да им се одмаздам за нивните дејства извршени во светот. Целта ми беше да убијам христијани. Абу Чихат кој е во Сирија, ми рече да извршам напади на „Таксим“, наведувајќи дека „христијани се собираат на“ Таксим „, рекол Машарипов пред властите, додавајќи дека не можел да го нападне познатиот истанбулски плоштад поради мерките за безбедност.

Тој исто така изјави дека Чихат кој бил неговата врска во Сирија, му испратил снимки на локалот и го насочил кон местото. „Постојано му пишував. Не сум се видел со него лице во лице. Отидов пред „Реина“ и таму немаше полицајци или стража „, изјави уште атентаторот.

Тој посочи дека имал намера да се самоубие во ноќта на нападот, активирал граната до лицето, но не загинал.

Во новогодишната ноќ Машарипов го нападна популарниот истанбулски клуб „Реина“, убивајќи 39 лица и ранувајќи други 65 лица. Тој беше фатен на 16 јануари во Истанбул.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO