Русија не треба да се прифаќа како закана за Унгарија или пак за која и да е друга земја-членка на НАТО.

Тоа, го рече унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто. Дипломатот №1 на Будимпешта ги определи санкциите против Москва како „бескорисни“.

„Ние не треба да се радуваме од загубите на руската економија од овие санкции, бидејќи тоа се лоши вести и за самата Европа“, рече тој.

Рускиот претседател Владимир Путин ќе направи официјална посета на Унгарија следната недела – на 2-ри февруари. По тој повод Петер Сијарто изјави: „Јас лично не ја гледа Русија како закана за Унгарија“.

„Ги разбирам и почитувам поразличните мислење на нашите полски и балтички пријатели по ова прашање … Русија нема да нападне ниту една земја од НАТО. Мислам дека тоа не е во интерес на самата Русија“, истакна унгарскиот дипломат.

Петер Сијарто зборуваше и за односите меѓу Унгарија и САД и изјави дека „очекува драматичен напредок“ во односите со Вашингтон. Унгарскиот министер за надворешни работи се согласи со ставот на новиот американски претседател Доналд Трамп дека „НАТО претрпе неуспех при заштитата од тероризам“.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO