Десетици турски војници од НАТО побарале азил во Германија, поради страв од затвор и тортура, ако се вратат во татковината.

Околу 43 000 лица se уапсени во Турција под обвинение за поврзаност со неуспешниот обид за државен удар против претседателот на Турција Реџеп Ердоган на 15 јули минатата година.

Во моментов речиси 40 турски војници, претежно од висок ранг и распоредени во бази на НАТО, поднеле барање за азил во Германија „, објавi германското издание“ Дер Шпигел „и телевизија ARD во заедничко истражување.

Еден офицер, кој е категоричен дека нема врска со немирите од летото, вели: „Ако се вратам во Турција, ме чека затвор или можеби тортура“.

Истражувањето го цитира германското Министерство за внатрешни работи и Службата за мигрантите и бегалци, кои велат дека воените нема да бидат третирани поинаку од другите луѓе кои аплицираат за азил.

Турција е од витално значење за Европската унија, а и планира да запре со масовниот прилив на имигранти од Блискиот Исток и Африка во блокот, особено во Германија.

Односите меѓу Анкара и Берлин се влошија по обидот за преврат против Ердоган, но германскиот канцелар Ангела Меркел планира да ја посети Турција на 2 февруари.

Германската влада изрази загриженост во врска со репресиите против наводните заговарници поврзани со превратот додека Турција го критикува Берлин за неуспехот во екстрадицијата на осомничените за тероризам.

Турција го  обвини за обидот за преврат проповедникот Фетхуллах Гулен, кој живее во САД. Тој ги негира обвинувањата.

Околу три милиони Турци живеат во Германија.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO