Наскоро не може да се очекува укинување на визите за Бугарите кои патуваат во САД.

Ова го изјави пред Дарик радио американскиот амбасадор во Бугарија Ерик Рубин и објасни дека процедурите за добивање визи ќе стануваат лесни, но целосно укинување не се предвидува.

По повод критиките дека „Америка за Бугарија“ се меша во внатрешната политика на нашата земја, амбасадор Рубин вели дека фондацијата финансира програми во различни медиуми и граѓански организации. Според него, сепак тие се мали и немаат значителен ефект врз бугарската политика. Според Ерик Рубин оваа година тој ќе лобира за средби на високо ниво меѓу САД и Бугарија, вклучително за средба меѓу новите претседатели на двете држави Доналд Трамп и Румен Радев.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO