Масовната убиец на 39 лица во новогодишната ноќ во истанбулскиот клуб „Реина“ е фатен жив кај специјализирана полициска операција, објавија во вонредни емисии турските медиуми. Според државната турска новинска агенција ТРТ операцијата за неговото апсење е спроведена заеднички од полицијата и турските тајни служби МИТ.

Агенција „Доган“ објави фотографија на осомничениот, на која тој е во маичка, со раскрварено лице и е држен за врата од полицаец. ТРТ објави дека е уапсен уште еден човек од Бишкек потекло, во чиј стан во Истанбул престојувал осомничениот. Според агенцијата Анадолија во операцијата има приведени пет лица, од кои три жени.

Терористот со кодирано име Абу Мухамед Хорас – Абдулкадир Машарипов е откриен во подоцнежните вечерни часови во област Есенюрт во Истанбул заедно со 4-годишен син во домот на пријател од Киргистан, објави в. „Хурријет“, повикувајќи се на телевизијата CNN Turk. По медицински преглед Машарипов треба да биде транспортиран во Дирекцијата за безбедност. Минатата недела истиот весник напиша дека атентаторот избегал и се крие. Операцијата за потрагата му зафати патиштата кон премините на границата со Бугарија. Сопругата на узбекистански државјанин од ујгурски потекло Машарипов беше откриена и таа беше уапсена во куќа во Малтепе на 12 јануари, но потрагата по убиецот продолжи 17 дена.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO