Возот, кој вчера наутро појде од Белград за косовскиот град Митровица се врати назад во српската престолнина во 5.00 часот.

Патувањето на возот продолжи над 19 часа. Композицијата тргна во 8.30 часот по локално време вчера, но во 16.30 часот беше запрена во Рашка последната станица пред влез во Косово. На железничката станица во Рашка возот остана во близина 4 часа и во 20.40 часот синоќа тргна назад кон Белград.

Српскиот премиер Александар Вучиќ изјави дека одлучил возот да се врати назад за да зачува животот на патниците и да не дојде до посериозни судири. Според него, „Албанците се обиделе да минираат железничката пруга, а специјалците подготвувале задржување на патниците и возачот“. Според него „сето тоа се случило без дозвола на НАТО“ во Косово.

Доцна синоќа на вонредна прес-конференција во Белград Вучиќ предупреди косовските Албанци дека неговата земја нема да им дозволи да ги напаѓаат Србите во Косово.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO