Турските власти уапсија двајца кинески државјани во врска со масовното пукање во ноќниот клуб „Реина“ во Истанбул на Нова година.

Осомничените се претставници на Ујгурите – турска народност населена во Северозападен Кина. Се смета дека тие се поддржувачи на групата „Исламска држава“.

Омар Асим и Абулези Абудухамити се уапсени под обвинение за членство во терористичка организација, купување на нелегално оружје и соучество во убиството на 39 лица.

Сторителот на делото уште се трага. Се смета дека тој е исто така дел од Ујгурите.

Најмалку 35 лица се приведени досега во врска со атентатот.

За нападот одговорност презеде „Исламска држава“.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO