Новоизбраниот бугарски претседател се стреми да ги разсее стравувањата предизвикани од реториката во пресрет на изборите во ноември, дека како лидер на земја-членка на ЕУ и НАТО, тој е премногу блиску до Кремљ. Ова се вели во анализа на „Фајненшл тајмс“.

 

„Бугарија секогаш ќе работи само заедно со своите партнери, ЕУ и НАТО … Сакам Бугарија да биде вистински член на НАТО, со реални можности и да биде лојален и предвидлив партнер“, рече Румен Радев пред изданието.

Очекувајте детали.

 


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO