Социјалдемократската партија (ПСД) победи на вчерашните парламентарни избори во Романија со освоени 45,95 проценти од гласовите и 132 пратенички места во 308-члениот долен дом на Парламнетот, соопшти рано изутринава романската Централна изброна комисија,

Според резултате од околу 98 проценти преброени гласачки ливчиња, на второто место се пласира десноцентристичката Национална либерална партија (ПНЛ) со 18,89 отсто од гласовите и освоени 45 пратеници, пред либералната еколошка Унија за спас на Романија (УСР) со 8,43 проценти од гласовте и 14 пратеници.

Места во Парламентот обезбедија и Демократската унија на Унгарците во Романија (УДМР) со освоени 6,32 отсто од гласовите и 16 пратеници и Алијансата на либералите и демократите (АЛДЕ) со 5,63 проценти и три пратеници, а можно е пратенички мандати да добие и Партијата на народното движење (ПМП) на поранешниот романски претседател Трајан Басеску, кој е на границата од пет проценти освоени гласови.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO